تبلیغات
 
 
کمربند ویبروشیپ دو موتوره اوریجینال - سریال کلید اسرار

سریال کلید اسرار

نویسنده : یکشنبه 17 آبان 1388 11:44 ب.ظ  •  دیدگاه ها : ()   ارسال شده در: گالری عکس بازیگران مرد ،

برنا: تلویزیون ایران در هر دوره ای رویه های عجیب و غریبی را در پیش می گیرد. یک بار سریال و فیلم های ژاپنی بازار داغی پیدا می کنند و سوژه های نه چندان مناسب آنها تبدیل به مجموعه های خانوادگی می شود و حتی خود ژاپنی ها از دیدن سریالشان ذوق زده شده و آن را از ایران می خرند! و یک بار هم کره ای ها بر تلویزیون رخنه می کنند و از پزشک گرفته تا پلیس، رزمی کار و امپراطور، آشپز و غیره زندگی شان به رخ ایرانی ها کشیده می شود. بعد هم نوبت به ایتالیایی ها از پلیس و تبهکار و مافیا می رسد. حالا هم که بازار ترکیه ای ها رونق گرفته و ما هم برای نشان دادن حسن نیتمان سریال “شهریار” را به آنها پیشکش می کنیم!

سریال ترکیه ای “کلید اسرار” محصول شبکه stv است که نام اصلی آن سامان یولو (راه رستگاری) است. این سریال بیش از 10 سال است که از این شبکه پخش می شود. این شبکه در 115 کشور جهان قابل دریافت است و تنها شبکه ای است که قبل از روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه علی رغم محدودیت هایی که وجود داشت، اذان پخش می کرد.

این سریال که در ترکیه بسیار پرمخاطب بوده است برای کانال تلویزیونی اسلامگرای سامان یولو(کهکشان) ساخته شده است. کارگردان آن آونی کوتوک اوغلو و تهیه کننده آن نیز احمد گل است. این سریال در واقع بخشی از برنامه پرمخاطب دنیای اسرار بوده است که به نوشته سایت کانال سامان یولو، بخش های پنهان زندگی را نشان مخاطب می دهد.

«کلید اسرار» از شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی ایران هم پخش شد و پس از آن شبکه سه طرفدار پر و پا قرص این مجموعه شد و در هر موقعیتی اقدام به پخش آن می کند.

قسمت‌های این مجموعه تلویزیونی به صورت جداگانه یک داستان را مطرح می‌کند و در پایان هر دو قسمت این اثر داستان پایان می‌یابد. به عبارت دیگر، این مجموعه به صورت سری پخش می‌شود که هر بخش داستان مجزایی دارد و به مسایلی همچون شفا یافتن افراد به وسیله توکل به انبیا و اولیاء الهی، اهمیت توجه به پاکی، صداقت و راستگویی در امور اجتماعی، به دست آوردن مال حلال و کار و تلاش شرافتمندانه در زندگی و اهمیت توجه به مسایل دینی و اعتقادی می‌پردازد. داستان‌های این سریال بر اساس اتفاقات واقعی به تصویر کشیده شده و توجه به نیروهای الهی موجود در طبیعت را مورد توجه قرار می‌دهد.

امید ساچیوروز؛ راوی این سریال درباره “کلید اسرار” می گوید: پیام این سریال پاداش خیر در برابر کار خیر است و پاداش بد در برابر کار بد؛ انسان ها باید امید داشته باشند. همیشه یک راه خروج از بن بست وجود دارد. امید دادن به انسان ها یک پیام است. اگر در تاریک ترین جای دنیا هم باشید، تاریک ترین نقطه دنیا ناامیدیست. بسیاری از بخش های این سریال ریشه ای در واقعیت دارند.

محتوای این سریال به ظاهر درباره اتفاقاتی است که برای انسان می افتد و باید از آنها درس بگیرد اما اگر دقتی به محتوای سریال بیندازیم به نکات جالبی بر می خوریم. در “کلید اسرار” به شکل اغراق آمیزی ماجراها طوری ختم بخیر می شود که گویی همه چیز از عهده انسان خارج بوده و این خداوند است که انسان را به هر طریقی که اراده می کند، به جلو می برد و انسان هیچ اختیاری از خود نداشته و خیر و نیکی هم به دست او نیست! بیشتر محتوای این سریال بر مبحث جبر و نه اختیار استوار است و هر گونه اختیاری از انسان سلب شده است. ماجراها طوری طراحی شده که گویی انسان راهی جز تسلیم در برابر سرنوشت خود ندارد و عنصر عقل و اراده هم جایگاهی در زندگی او ندارد.

در صورتی که بر اساس اعتقاد ما مسلمانان انسان با نیروی اراده و عقل خود و البته با توکل به خداوند قادر است بسیاری از کارهای غیر ممکن را ممکن سازد و در انتخاب مسیر درست یا غلط زندگی مختار است. داستان هایی که در این سریال مطرح می شود چندان سنخیتی با زندگی ارگانیکی امروزی ندارد و شخصیت های این سریال بیشتر برگرفته از یک جامعه سنتی سال های خیلی دور است که شاید دیدن جریان زندگی این افراد، آن هم به این شکل اغراق آمیزی چندان برای بیننده امروزی جذاب نباشد.

هدف این سریال اثبات نظم عادلانه جهان بر مبنای روایات واقعی است. داستان های آن هم برگرفته از ماجراهای واقعی است که برای افراد پیش آمده و در قالب خاطره به این شبکه ارسال می کنند تا سازندگان سریال آن را در قالب برنامه های نمایشی به تصویر بکشند. اما باورپذیری داستان ها برای جوانان امروزی دشوار است. در برخی از داستان های آن ماجراها آنقدر سرهم بندی شده و اغراق آمیز است که بیشتر مناسب برنامه ویژه کودکان است تا برای بزرگسالان!

اگر گذری به جامعه شناسی دورکیم بیندازیم، متوجه می شویم که دورکیم از دو نوع جامعه مکانیکی و ارگانیکی نام برده است. در همبستگی مكانیكی «همبستگی ناشی از همانندی‌ها به حد اعلای خود خواهد رسید: در این صورت فردیت ما هیچ می‌شود.» در این همبستگی شخصیت افراد برآیندی از «وجود جمع» است، پس محو می‌شود و فرد چون شیئی كه به صاحبش وابسته است، در مسیر تمایلات جامعه قدم بر می‌دارد.

همبستگی نوع دوم به همبستگی آلی یا ارگانیكی شهرت دارد. این همبستگی ناشی از تقسیم كار در جامعه جدید و «مستلزم آن است كه افراد با هم فرق داشته باشند.» در نتیجه هر كس شخصیت خاص خود را دارد. وجدان جمعی به وجدان فردی اجازه بروز می‌دهد تا آن دسته از «نقش‌های خاصی» كه خود توانایی ایفای آنان را ندارد؛ توسط وجدان فردی ایفا شوند. خداوند در این جوامع فوق طبیعت است که از باورها و مراسم طبیعی مشتق شده است و عاملی مهم برای وحدت اجتماعی محسوب می شود.

در قرن حاضر به طور طبیعی نمونه های جامعه از نوع اول به ندرت یافت می شود و حتی جهان سومی ها هم کمتر به این نوع جامعه گرایش دارند. سریال “کلید اسرار” بر محور این نوع جوامع استوار است و چندان تطابقی با نوع و رویکرد جدید انسان های قرن بیست و یکمی ندارد. پس صرفاً مجموعه ای است برای سرگرمی بیننده، آن هم نه مربوط به کشورهای پیشرفته و حتی ایران. زیرا یک جوان ایرانی هیچ گاه بسیاری از اتفاقات رویداده و نوع زندگی شخصیت ها داستان را ملموس نمی بیند.

سازندگان این سریال وابسته به جریان نورجی ها در ترکیه هستند که یک طریقت حنفی مذهب است. رئیس این جریان “فتح الله گولن” است که به جرم اسلام گرایی تحت تعقیب است و در آمریکا اقامت دارد. حامی مالی حرب عدالت و توسعه ترکیه هم، گولن است. البته همین گروه نورجی ها اعتقاد شدیدی به جدایی دین از سیاست دارند. فضای موجود در سریال هم به خوبی مروج این تفکر است.

در اکثر کشورهای آسیای مرکزی، قفقاز و ترکیه جریان نورجی در مدارس و مراکز دانشگاهی حاکم است. اردوغان و عبدالله گل نخست وزیر و رئیس جمهور فعلی ترکیه از حزب عدالت و توسعه، شاگردان همین مدارس هستند. فعالیت گسترده تجاری نورجی ها به ویژه فتح الله گولن دارند تا بتوانند هزینه های تبلیغاتی و دینی خود را تامین کنند.برچسب ها: آن آونی کوتوک اوغلو و تهیه کننده آن نیز احمد گل ، امید ساچیوروز ، سامان یولو ، سریال ترکیه ای "کلید اسرار" ، محصول شبکه stv ، کانال تلویزیونی اسلامگرای سامان یولو(کهکشان) ،
آخرین ویرایش: - -

شنبه 18 شهریور 1396 04:42 ق.ظ
Wow, this article is nice, my younger sister is analyzing such things, therefore
I am going to convey her.
شنبه 11 شهریور 1396 11:30 ب.ظ
Hey are using Wordpress for your site platform? I'm new to the blog world
but I'm trying to get started and create my own. Do you
require any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!
یکشنبه 20 فروردین 1396 04:15 ق.ظ
Very rapidly this web site will be famous amid all blog viewers, due to it's good content
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر